کارت ویزیت

کارت ویزیت، روشی موثر و کارآمد برای معرفی خود به جامعه محسوب می گردد. در این قسمت قصد داریم به بسیاری از سوالات در مورد کارت ویزیت که در تصمیم گیری نسبت به انتخاب کارت ویزیت دلخواه شما موثرند، پاسخ دهیم.

پوششهای فیزیکی مورد استفاده در کارت ویزیت
تعداد زیادی از کارتهای ویزیت، بدون هیچ پوشش فیزیکی اضافی تهیه می شوند. اما شما می توانید از پوششهای ضد آب سلفون، لمینیت یا UV روی کارت ویزیت استفاده نمایید. هریک از این گزینه ها، سبب افزایش دوام کارت ویزیت شما خواهند شد اما طبعاً هزینه نهایی کار را نیز بالا خواهند برد.
پوشش سلفون، یک نوع روکش پلاستیکی بسیار نازک و نرم میباشد که به دو صورت مات و براق در دسترس می باشد. دستگاههای سلفون کشی (ویژه کار چاپ) نیز بر دو نوع هستند: چسبی و حرارتی.
دستگاه سلفون چسبی، با استفاده از لایهی نازکی از چسب، پلاستیک سلفون را روی کار می چسباند و به دلیل اینکه این چسب، پایه آبی دارد، کار چاپ شده بسته به ضخامت آن، مقداری تاب برمیدارد. از این گذشته از آنجایی که روکش سلفون، به صورت رول روی ورقهای شیت پوشش داده می شود، ورقه ها دور یکدیگر پیچانده می شوند و این خود نیز باعث تاب می شود. اما در نوع حرارتی، تاب بسیار کمتر دیده می شود. همچنین سلفون حرارتی بدون حباب و با ماندگاری بالا و اصطلاحاً پرتی کمتر انجام میگردد. یکی از مشکلاتی که در سلفون چسبی دیده می شود، نچسبیدن بخشی از کار روی برخی از کارهای چاپی است که میزان رنگ نسبتاً زیادی هم دارند. البته سلفون کارها می گویند این مربوط به پودر زدن چاپخانه روی کار، جهت پشت نزدن اوراق چاپ شده (انتقال رنگ اوراق به یکدیگر) می باشد. همچنین جنس کار و مرکب مصرفی هم دخیل می باشد. مبنای محاسبات هزینه سلفون بر تعداد اولیه ۱۰۰۰ عدد به بالا میباشد. یعنی کمتر از ۱۰۰۰ عدد را همان ۱۰۰۰ عدد (یک فرم) حساب می کنند. سلفون جهت حفاظت از اوراق چاپی و زیبایی بر روی آنها اعمال می شود و خاصیت تمیز کردن با دستمال خیس را نیز دارا می باشد. زیرا آب از پلاستیک نفوذ نمیکند. به خاطر داشته باشید که روی سلفون با خودکار یا مداد یا رواننویس و خودنویس نمیتوان نوشت. برای نوشتن روی سلفون از ماژیک یا رواننویس مخصوص سی دی استفاده کنید.

برجسته سازی روی محتوای کارت ویزیت
وابسته به بودجه شما، برجسته سازی، با اعمال فشار یا گرما به منظور ایجاد سطوح برجسته روی یک قطعه کاغذ انجام می گیرد. کار برجسته سازی، بطور کلی بدون اعمال هرگونه جوهر به بخشهای برجسته کار انجام میشود. در کارتهای ویزیت، معمولاً لوگو یا مثلاً آدرس سایت و آیتمهای مهم دیگر، نسبت به سایر اطلاعات روی کارت ویزیت، به منظور جلب توجه مخاطب، برجسته می شوند.

کارتهای ویزیت دایکات (دارای برش ها و قالبهای خاص)
کارتهای دایکات، از محبوبیت خاصی برخوردارند. برخی از این کارتها، در ابعاد و شکل استاندارد بوده اما دارای گوشه های گرد می باشند و برخی دیگر دارای اشکال برش خورده در داخل کارت هستند.
برخی دیگر از کارتهای ویزیت دایکات، دارای شکلهای کاملاً خاصی می باشند که معمولاً تداعی کننده لوگوی شرکت یا تم آن کمپانی می باشند. البته به خاطر داشته باشید که پیچیدگی زیاد در طرح کارتهای ویزیت دایکات، میتواند منجر به کاهش استحکام فیزیکی و نیز دور شدن از هدف اصلی استفاده آنها گردد.
کارتهای ویزیت کوچکتر و نیز بزرگتر از حد استاندارد، نیز تا حدودی مورد اقبال واقع شدهاند. کارتهای بزرگتر از حد استاندارد، معمولاً در قلمرو کارتهای سفارشی دایکات، قرار دارند. کارتهای خارج از اندازه استاندارد همانند کارتهای دایکات، می توانند در حوزه تجاری و نیز از جنبه رقابتی مورد توجه قرار گیرند.
کارتهای ویزیت تاشو نیز گزینه دیگری محسوب می شوند. این دو ویژگی تا شونده بودن، در کنار اندازههای غیر متعارف، می توانند ترکیبات متنوع و جذابی را سبب گردند.
گزینه مناسب در شکل تا زدن، اصولاً به شکل خود کارت بستگی دارد. در یک کارت ویزیت عمودی، احتمالاً شما میخواهید کارت را در امتداد عرض آن تا بزنید و در یک کارت ویزیت افقی، طبعاً کارت در امتداد طول خود، تا خواهد خورد. اما باز هم این امر بستگی به طرح کلی کارت دارد.

جنس و روکش کارت ویزیت
اکثر قریب به اتفاق کارتهای ویزیت، روی کاغذ گلاسه چاپ می شوند. کاغذهای گلاسه دارای جرم یا گرماژ متفاوتی هستند؛ مثلا کاغذ گلاسه ۲۰۰ گرم و یا کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرم. یک گرماژ معین مثلاً ۳۰۰ گرم، بدین معنا است که یک متر مربع از این نوع کاغذ، ۳۰۰ گرم جرم دارد. به لحاظ ابعاد، در ایران دو نوع کاغذ گلاسه به ابعاد ۷۰ × ۱۰۰ و ۶۰ × ۹۰ سانتیمتر وجود دارد.
کارتهای ویزیت، باید روی کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرم چاپ شوند. علاوه بر وزن کاغذ، شما باید روی مات بودن یا براق بودن کار هم تصمیمگیری نمایید. کاغذهای گلاسه دارای، انواع مات و براق هستند. در مورد رنگ، هر رنگ دلخواهی را میتوانید هنگام چاپ روی کارت ویزیت ایجاد نمایید. بر اساس جنس کارت ویزیت، انواع کارتهای ویزیت ذیل را میتوانیم مورد توجه قرار دهیم.

لازم به ذکر است که معمولاً در کارهای چاپی، از سه نوع پوشش حفاظتی مختلف استفاده میگردد:
۱ – پوشش ورنی
۲ – پوشش سلفون
۳ – پوشش یو وی
که هر سه نوع پوششهای فوق، دارای دو شکل مات و براق هستند. و البته پوشش سلفون، رایجترین نوع پوشش در کارتهای ویزیت می باشد.
پوشش سلفون، یک نوع روکش پلاستیکی بسیار نازک و نرم می باشد. اما پوشش دیگری از جنس پلاستیک وجود دارد که طلق مانند است و از پوشش سلفون ضخیمتر است و از ان با عنوان لمینیت یاد می کنند. در این روش که بسیار سریع و مطمئن انجام می شود، روی دو طرف کارت ویزیت را با یک لایه طلق مانند، به نام لمینیت می پوشانند و به این شکل از کارت ویزیت، در برابر آسیبهای فیزیکی و محیطی محافظت می نمایند. همچنین لمینیت، شدت رنگها و كنتراست رنگی در تصاویر چاپ شده را بهبود می بخشد. درخشندگی در محتوای چاپ شده روی کارت، مبین كیفیت بالاتر آن می باشد. لمینیت مانع از چین و چروك، لكشدن، آفتاب خوردگی، سیاه شدگی، پریدگی رنگ و یا چربی، اثر انگشت و سایر آسیب های موجود در محیط، بر كار چاپ شده می شود.

کارت گلاسه با روکش یو وی
روکش یو وی را در قسمت کارت ویزیت موضعی استخوانی توضیح دادیم. در این کارت، یک روکش کامل یو وی، روی سطح کارت قرار می گیرد. این نوع کارت به عنوان یک کارت معمولی و مقرون به صرفه شناخته شده است.
در ضمن، سایز این نوع کارت ویزیت، ۴٫۸ × ۸٫۶ سانتیمتر می باشد.

کارت ویزیت سوسماری
مهمترین و بارزترین مشخصه این کارت ویزیت، بافتدار بودن سطح فیزیکی آن است که بواسطه بافت زبر و سوزن سوزنی آن، به سوسماری معروف است. این کارت از نظر نوع بافت، شبیه به کارت های کتان می باشد، با این تفاوت که یک روکش پلاستیکی روی آن قرار دارد که موجب استقامت و ماندگاری و شفافیت بیشتر این نوع کارت نسبت به کارت های کتان می گردد.
سایز این نوع کارت نیز ۴٫۸ × ۸٫۶ سانتیمتر میباشد.

کارت ویزیت کتان
کارت ویزیت کتان، خیلی مورد استقبال و توجه واقع شده است. علت علاقه مندی به این نوع کارت ویزیت، وجود بافت روی خود کاغذ آن است که به زیبایی کار می افزاید. در این نوع کارتهای ویزیت، جنس کاغذ، مقوای کتان است که ذاتاً دارای بافت می باشد. اما کارتهای ویزیت با طرح کتان هم در بازار وجود دارند که در آنها از مقوای کارتی ۳۰۰ گرمی استفاده می شود و توسط دستگاه های آج زن (امباس) روی سطح کاغذ را طرح دار نموده و روی آن چاپ میزنند که طبیعتاً از کیفیت و قیمت کمتری برخوردار می باشند.
توجه داشته باشید که در کارتهای کتان، به علت وجود بافت روی کاغذ، رنگها روی کاغذ به خوبی نمی نشینند. به همین دلیل باید کارهایی را روی کاغذ کتان چاپ کنید که دارای زمینه های روشن و سفید هستند.

کارت ویزیت سلفون مات و براق
همانطور که از نام آن پیداست، این نوع کارت دارای روکش سلفون مات و یا براق روی کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرم میباشد.
همانطور در بالا توضیح دادیم، سلفون، نوعی روکش پلاستیکی خیلی نازک است که پس از پایان کار چاپ، بر روی کار چاپ شده اضافه می گردد. دو نوع روکش سلفون وجود دارد: مات و براق.
این نوع کارت ویزیت، بر روی کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرم چاپ می شود. سپس بر روی آن، روکشی از سلفون مات یا براق قرار می گیرد که موجب استحکام بیشتر این کارت می شود.
سایز این نوع کارت،۴٫۸ × ۸٫۶ سانتیمتر می باشد و علاوه بر زیبایی، مقرون به صرفه نیز می باشد.

کارت موضعی سلفون

در این نوع از کارتهای ویزیت، بر روی کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرمی، روکشی از سلفون مات قرار می گیرد. سایز این کارت نیز۴٫۸ × ۸٫۶ سانتیمتر می باشد.
علت استفاده از واژه موضعی در این نوع کارتهای ویزیت، امکان ایجاد یو وی موضعی در مکانهای دلخواهی از کارت ویزیت می باشد. استفاده از یو وی موضعی، به زیبایی و جذابیت کارت (نسبت به کارت ویزیت سلفون مات) می افزاید.
بسترهای فیزیکی خاص برای کارت ویزیت
در حالیکه اغلب کارتهای ویزیت، روی کاغذ چاپ می شوند، اخیراً در تمام دنیا، علاقه روزافزونی به تولید کارت ویزیت روی بسترهای غیرکاغذی مثل پلاستیک، چوب و حتی فلز ایجاد شده است. کارت ویزیت پلاستیکی، دارای انواع شفاف، کدر و مات می باشد و در رنگهای متنوعی ارائه می گردند.

کارت ویزیت موضعی استخوانی
این نوع کارت ویزیت، در سه اندازه بزرگ (۶×۹ سانتیمتر) و مربعی (۶×۶ سانتیمتر) تولید می شود. این کارت به صورت دورگرد بوده و دارای ضخامتی بالاتر نسبت به کارتهای معمولی است که همین امر به زیبایی آن میافزاید.
روی این نوع کارتهای ویزیت، میتوان از پوشش موضعی استفاده نمود. پوشش یو وی موضعی، یک لایه برجسته و براق است که در قسمتهای مشخصی از محتوای متنی یا تصویری کارت ویزیت قرار می گیرد. این لایه اضافی موجب می گردد که بخشهایی خاص از محتوای روی کارت، نسبت به بستر کارت، اختلاف سطح پیدا کنند که نه تنها آن را زیباتر نموده بلکه توجه مخاطب را به محتوای کارت افزایش می دهد. معمولاً قسمتهای مهم اطلاعات روی کارت مثل لوگو، نام شرکت و نام شخص را (در هر دو طرف یا فقط یک طرف کارت) با یو وی موضعی، برجستهتر، براقتر و سایه روشن مینمایند.
برای خشک کردن رنگهای چاپ و پوشش یووی، از اشعه فرابنفش که در طیف الکترومغناطیسی، دارای فرکانس بالا و طول موج کوتاهی بوده و لذا دارای انرژی و قدرت نفوذ زیادی است، استفاده می گردد.

کارت ویزیت لمینت مات و براق
مهمترین ویژگی این نوع کارت ویزیت، استفاده از پوشش لمینیت در آن می باشد که به دو صورت مات و براق می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این نوع کارت، دارای سه اندازه بزرگ (۶×۹ سانتیمتر) و ویزیتی (۴٫۸×۸٫۶ سانتیمتر) و فانتزی ( ۴×۷/۵ سانتیمتر) تولید می شود. همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، معمولاً این کارت به صورت دورگرد بوده و دارای ضخامت بالاتری نسبت به کارتهای معمولی است که همین امر موجب زیبایی بیشتر این نوع کارت شده است.