کاتالوگ (Catalogue)

کاتالوگ به دفترچه یا کتابچه کاملی گفته می شود که به معرفی شرکت یا سازمان یا کارخانه ای که محصولی یا خدمتی را به مشتریان خود ارائه میدهد، می پردازد. کاتالوگ ها برای ایجاد رابطه بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان تولید می شود.هر چه کاتالوگ بهتر طراحی و چاپ شده باشد مصرف کنندگان تصمیم راحت تری برای انتخاب کالای مورد نطر خود خواهند داشت پس طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ نقش بسزایی در انتخاب مشتریان خواهد داشت.
تولید کنندگان به کسانی گفته می شود که کالا یا خدمتی خاص را برای رفع نیاز مصرف کنندگان تولید می کنند. هر چه این محصول ساده تر باشد و تجربه کاربری راحت تری داشته باشد معرفی آن توسط کاتالوگ راحت تر انجام می شود و از توضیحات و مطالب و عکس های کمتری برای معرفی آن محصول استفاده می شود.

مصرف کنندگان کسانی هستند که به کالا یا خدمتی خاص نیازمند هستند و برای اینکه بتوانند نیاز خود را بر طرف کنند بدنبال تولید کنندگان می گردند. کاتالوگ تولید کنندگان می تواند آن ها را در خرید کالای مورد نظر خود راهنمایی کند. هر چه کاتالوگ بهتر طراحی و چاپ شده باشد مصرف کنندگان تصمیم راحت تری برای انتخاب کالای مورد نظر خود خواهند داشت پس طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ نقش بسزایی در انتخاب مشتریان خواهد داشت. در دو صفحه ای که در زیر لینک آن را برای شما گذاشتم بصورت کامل در مورد روند طراحی کاتالوگ و چاپ آن توضیح داده ایم.

عموما اطلاعاتی که در کاتالوگ ها درج می شود میتوان به عکس های محصولات و توضیح در مورد چگونگی مصرف و تولید آنها و در بعضی اوقات به قیمت آن اشاره کرد . این اطلاعات اغلب برای مصرف کنندگان است و در بعضی اوقات برای فروشندگان هم مواردی مانند سایز محصول و مقدار آن در کارتن و رنگ و … در کاتالوگ اضافه می گردد.

اگر بخواهیم توضیح مختصری در مورد چاپ کاتالوگ بدهیم میتوانیم به این اشاره کنیم که چاپ کاتالوگ ها اغلب به روش چاپ افست انجام می شود و در بعضی موارد که ما نیاز به کاتالوگ فوری و یا تعداد کم کاتالوگ داریم به روش چاپ دیجیتال کاتالوگ ها را تولید می کنیم . البته لازم به ذکر است که کیفیت چاپ افست کاتالوگ بسیار بالاتر از چاپ دیجیتال کاتالوگ است و پیشنهاد میشود برای چاپ کاتالوگ از چاپ افست استفاده نمایید.

یک کاتالوگ خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشند:

کاتالوگ ها باید براحتی حمل شوند و در کمترین زمان توسط مخاطبان مطالعه شوند.
باید در توضیحات کمترین اقراق باشد و نباید کاتالوگ مشتری را به اشتباه بیندازد.
باید کاتالوگ جوری با مخاطب ارتباط برقرار کند که به همه سوالات مخاطب جواب داده شود.
باید متن و تصویر با هم توازن داشت باشند و برای آگاهی بیشتر مخاطبان از آن ها استفاده شود.
کاتالوگ ها اطلاعات کامل تری نسبت به تراکت ها و پوسترها به مخاطبان خود می دهند.
کاتالوگ ها اغلب بصورت چهار رنگ چاپ می شوند.
برای معرفی کالا هیچ محدودیت استفاده از صفحات وجود ندارد.
می توان برای جلوه بیشتر کاتالوگ ها از روکش سلفون و یا یووی موضعی استفاده کرد.